Bakan Işıkhan, İŞKUR Raporu’nu paylaştı: 272 bin 419 eleman ihtiyacı tespit ettik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yapılan araştırma kapsamında, 272 bin 419 açık iş (işveren tarafından talep edilen-ihtiyaç duyulan eleman) tespit edildiğini duyurdu.

Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İş gücü piyasasının ihtiyaçlarını tespit ederek iş arayan vatandaşlarımızın istihdama katılımlarını kolaylaştırıcı adımlar atmaya devam ediyoruz. En fazla işçi talep eden sektörler ve en fazla işçi aranan meslekleri belirlemek amacıyla İŞKUR tarafından hazırlanan Açık İş İstatistikleri Araştırması’nın 2023 yılı 3’üncü çeyrek sonuç raporu yayımlandı. Araştırma kapsamında 1 ve üzeri çalışanı bulunan 16 bin 778 işletmeyle iletişime geçerek 272 bin 419 açık iş (işveren tarafından talep edilen-ihtiyaç duyulan eleman) tespit ettik” dedi.

Işıkhan, araştırma sonuçlarına ve açık iş imkanlarına; ‘https://www.iskur.gov.tr/kurumsal-bilgi/istatistikler’ ve ‘https://esube.iskur.gov.tr’ internet adreslerinden ulaşılabileceğini belirtti.

Açık iş yüzde 29,3 arttı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, açık iş sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29,3 oranında artış gösterdi. Açık iş oranının en yüksek olduğu sektörlerin başında; bilgi ve iletişim, inşaat ve imalat sektörleri geliyor. Açık iş oranının en yüksek olduğu mesleklerin başında ise özel güvenlik görevlisi (silahsız), garson (servis elemanı) ve paketleme işçisi meslekleri yer alıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x