Volvo, elektrikli EX30’un Türkiye’ye gelişini iptal etti

İsveçli üreticisi Volvo, elektrikli otomobillerine geçtiğimiz aylarda bir yenisini daha eklemişti.

Markanın en küçük otomobili olan EX30, XC40 Recharge ve C40 Recharge gibi elektrikli SUV modellerine alternatif olarak geliştirildi.

EX30, üç ayrı motor seçeneği ve iki farklı pil tipi sunuyor. Böylelikle, kullanıcı ihtiyacına göre en uygun pil teknolojisini seçme özgürlüğüne sahip oluyor.

Türkiye’de ön siparişe açılmıştı

Türkiye’de EX30 ile ilgili ön sipariş talepleri kasım ayında alınmaya başlanmıştı. Marka, 2024’ün ilk çeyreğinde otomobili Türkiye dahil birçok ülkede satışa sunmayı planlıyordu.

Volvo EX30 Türkiye’ye gelmeyecek

29 Kasım 2023 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ, otomotiv markalarını zor durumda bıraktı.

Bu düzenleme, Çin gibi bazı ülkelerden Türkiye’ye getirilecek elektrikli otomobillerle ilgili bazı kısıtlamalar getiriyor.

Örneğin, Çin’de üretilen bir elektrikli otomobilin Türkiye’ye gelmesi için o markanın Türkiye’deen az 20 yetkili servisaçması gerekecek.

Gazeteci Emre Özpeynirci tarafından paylaşıldığı üzere, bu düzenlemeninetkilediğiotomobillerden bir tanesi de EX30 oldu.

Edinilen bilgiye göre Volvo, EX30’la ilgilenen müşterilerine bir e-posta gönderdi ve bu e-postadaiptal kararınıaçıkladı.

Volvo EX30 fiyatı

Volvo EX30, ABD’de 34 bin 950 dolar ve Avrupa’da yaklaşık 36 bin euroluk başlangıç fiyatıyla satışa çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir