Tahminleri Çıkan Efsane: Binance Bitti! Sıradaki Bu!

Uzmana göre, büyük kripto para borsaları Coinbase, Kraken ve Binance gibi büyük oyuncular kapsama alanına alındıktan sonra daha fazla kripto şirketi benzer davalara sürüklenebilir. Şimdik soru, “Binance’den sonra sırada kim var?”

Piyasa Binance davasıyla sarsıldı, CFTC ilginç bir açıklama yaptı!

Kripto piyasası, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) kripto borsası Binance’e dava açtığı haberiyle uyandı. Bunun ardından SEC başkanı Gary Gensler yatırımcılara ihtiyatlı olmalarını tavsiye etti. Bu kapsamda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto varlık menkul kıymetleri konusunda dikkatli olmaları için bir yatırımcı uyarısı yayınladı. Düzenleyici kurumdan gelen uyarı, geleneksel bankacılık sektörünün birkaç bölgesel bankanın çöküşünün ardından kriz durumunda olduğu bir zamanda geldi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Pazartesi günü CFTC, ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’e ABD düzenlemelerini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Bitcoin fiyatı, BTC’nin 27.000 dolar seviyesinin altına düşmesiyle bu habere anında tepki gösterdi. İlginç bir şekilde CFTC, Gensler’in Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerinin menkul kıymet olduğu görüşünün aksine, davada Bitcoin, Ethereum ve Litecoin’in emtia olduğunu belirterek başka bir tartışmaya yol açtı. CFTC’nin Bitcoin, Ethereum ve Litecoin’in emtia olduğu iddiasına tepki olarak Litecoin ekibi bunu memnuniyetle karşıladı:

Gary Gensler yatırımcıları uyarıyor

SEC, kripto varlık menkul kıymetlerindeki yatırımcıların, yatırımlarıyla ilgili önemli bilgilerden ve diğer önemli korumalardan mahrum kalabileceği konusunda uyardı. CFTC davası, Binance’in ‘CFTC’ye hiçbir şekilde hiçbir şekilde kaydolmadığını ve ABD finansal piyasalarının bütünlüğü ve canlılığı için gerekli olan federal yasaları hiçe saydığını’ iddia ediyor. Buna göre, SEC’in uyarısı, kripto varlık menkul kıymetlerindeki kayıt dışı teklifler ve bunları çevreleyen bilgi eksikliği hakkında. CFTC, Binance’in bildirilen işlem hacminin ve kârlılığının büyük bir kısmının ABD’li müşterilerden geldiğini iddia ettiğinden, bu daha da önemli hale geliyor.

Bu nedenle, SEC’den gelen yatırımcı uyarısı, Binance’teki en son CFTC eyleminden hemen sonra zamanında bir hatırlatma olarak kabul edilebilir. SEC’in uyarısı, ünlülerin onaylarından da bahsetti. Bu bağlamda uyarıda, “Ünlülerin desteği, bir yatırımın tüm yatırımcılar için uygun olduğu, hatta meşru olduğu anlamına gelmez” denildi. Sonuçta ünlüler, kripto varlıkları da dahil olmak üzere yatırım fırsatlarını teşvik etmek için para alıyor.

Peter Brandt: Bir sonraki domino taşı Ripple mı?

Factor Trading CEO’su Peter Brandt, Binance ile CFTC davasının her an gelmek üzere olduğunu söyledi. Ayrıca, Ripple’ın yeni düzenleyici eylemlerin kurbanı olacak bir sonraki büyük kripto şirketi olup olmadığını sordu. Ripple, ABD’de hangi kripto para birimlerinin menkul kıymet olarak kabul edilebileceğini potansiyel olarak sınırlayabilecek bir davada SEC ile mücadele ediyor. Bu doğrultuda Brandt, şu açıklamayı yaptı:

Binance’ın başına bunun gelmesi an meselesiydi. Adalet Adalettir. Ripple devrilecek bir sonraki domino taşı mı?

Ayrıca, son haftalarda kripto işletmelerine yönelik yaptırım eylemlerinin telaşı göz önüne alındığında, Coinbase, Kraken ve Binance gibi büyük oyuncular halihazırda kapsama alanına alındıktan sonra daha fazla kripto şirketinin benzer davalara sürüklenmesi muhtemel görünüyor. XRP avukatı John Deaton, önümüzdeki iki yıl içinde SEC’in kripto pazarında muhtemelen 200 icra davası açacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir