İYİ Partili Ağıralioğlu, Kılıçdaroğlu’nu Hedef Aldı

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına sert ifadelerle karşı çıktı. ‘Kemal Bey’in adaylığının dayatmasına itiraz ediyorum’ diyen Ağıralioğlu, HDP’nin aday çıkarmayarak Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemesine de tepki gösterdi. Ağıralioğlu ‘Biz terörün bulunduğu bir denklemde olmayız dedik. Ben dedim, defalarca dedim’ ifadelerini kullandı.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, düzenlediği basın toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına itiraz etti. , 

Partisinin bir dayatma ile karşı karşıya kaldığını belirten Ağıralioğlı, ‘İYİ Parti’nin emekleri ziyan edildi, İYİ Parti’den kimse özür dilemedi. Kemal Bey’in adaylığının dayatılmasına itiraz ediyorum’ dedi. Ağıralioğlu, HDP’nin cumhurbaşkanı aday çıkarmayıp Kılıçdaroğlu’nu desteklemesine de tepki gösterdi.

“Ümitlerine pusu kurulmuş bir partiyiz”

Ağıralioğlu özetle şunları kaydetti:

‘Milletinizi anlamak, mutabakat diye bahsettiğiniz şeye sadakat göstermek zorundasınız. Cumhurbaşkanlığı süreci başladığından beri ‘kim’ diye konuşulmasına müsaade etmeyen tarafı temsil etmiyoruz. Akşener siyasi dayatmayla karşı karşıya kaldı diye itiraz ediyoruz. İYİ Parti olarak bu süreç başladığından beri diyoruz ki ‘Emin olun millet kazanacak.’ Meral Akşener’in milletin umudu olsun diye ortaya konmuş, sonra da alttan alarak bu süreçlerin içerisinde milletin umudu sönmesin diye getirdiği siyasi mücadele kendisine ve milletin umuduna pusu kurulmasına rahatsızız.

Sırf kaybetme endişesi duyuyoruz diye bize küfredilmesinden rahatsızız. ‘Kazanamaz mıyız’ acaba diye endişelerimiz vardı, önce böyle itiraz ettik. Kemal beyin adaylığına, adaylık iradesi taşımasına değildi itirazımız. ’50’yi 1 geçmek duygusuna düştüğü andan itibaren muhalefet kirlenecek’ dedik. Bütün bunlar olup biterken seçmen 30 milyona 30 milyon kalsa, 1 oyla iktidar belirlenecek olsa, o oy çocuklarımızın katilini methediyorsa, o oyla kazanmaktansa kaybetmeyi şerefi bilenlerin partisidir İYİ Parti. ‘Bundan dönün’ dedik defalarca.

Önce kaybederiz korkusuna itiraz ettik. Sonra adaylık iradesinin bu şekilde dayatılmasına karşı çıktık. Belediye başkanlarının adaylığının baskılanmasına karşı çıktık, seçmene haksızlık olduğunu söyledik. Biz umut olarak kurulmuş bu masada ümitlerine pusu kurulmuş bir partiyiz.

“Daha iktidara gelmeden her şeye kör ve sağır oldunuz”

Muhalefet vazifesini unuttu. CHP’ye oy veren ve umutlanan kardeşlerimiz, HDP’ye oy veren ve bütün oylarını iftihar edeceğimiz kardeşlerimin oylarından azade söylüyorum. Memleketteki siyasi mesuliyet ‘Kim cumhurbaşkanı olacak’ kayığına döndürülmüşse, kaybetme endişesine küfrediyorsanız, siz iktidara gelince, güç elinize gelince ne yapacağı bilinemez bir iradeyi temsil ediyorsunuz. Dolayısıyla bizi tedirgin ediyorsunuz.

6 genel başkanın mutabakatını Kemal bey teklif etti. CHP’nin yaşadığı bu ‘kazanabiliriz’ duygusuna 3 günde en büyük küfür edildi. Siz elinize güç geçince bize ne yapacağınızı göstermiş insanlarsınız. Siz daha iktidara gelmeden her şeye kör ve sağır oldunuz. İktidarı matematiğe çevirdiniz.

Güçlenince, İYİ Parti’nin gücüne ihtiyacınız olmadığını düşünce bakın bakalım, bize mi benziyorsunuz iktidara mı? Güçlendirilmiş-İyileştirilmiş Parlamenter Sistem diye yola çıkılıp ‘Güçlendirilmiş-İyileştirilmiş Kemal Kılıçdaroğlu’ memleketin önüne sunuldu. Yüzde 25’i, yüzde 75’e dayatmak nedir? İktidara çözüm sürecinde kızdınız, şimdi iş nereye geldi? ‘Bizde HDP var, sizde de HÜDA-PAR var.’ Muhalefetin vazifesi ‘Sen yaptın, ben yapmadım’ demektir.

“Oyunuza talibiz ama sizi muhatap almıyoruz”

HDP, Kılıçdaroğlu lehine aday çıkarmayacaklarını açıkladılar. Biz terörün gölgesini düştüğü yerde olmayız. Ben dedim, defalarca dedim. İYİ Parti, 6 milyon HDP’ye oy veren Kürt vatandaşlarımızın oyunu kazanabilse ben bundan onur duyarım. 

Benim derdim var, devletten alacağım diyen varsa duyacaksınız. İYİ Parti’nin de diğer partilerin de tek vazifesi şudur, biz bölücüleri dinlemeyiz, çocuklarımızın katilini dinlemeyiz. HDP’nin yetkililerini Türk Devleti’ne katil derken görüyorum, çok diyorlar. Devlete katil derken gösterdiğiniz cüretkarlığı bir kere PKK’ya katil derken gösteremediniz.

HDP’nin bu iklimde mektuplarla, bizimle niye muhatap olmuyorsunuz beyanatlarıyla toparlanacak süreç değildir. Oyunuza talibiz ama sizi muhatap almıyoruz. Siz problemli insanlarsınız. Ben terörün gölgesinin düştüğü yerde, devletin makamlarının örselenmesine razı değilim. Kemal Bey’in adaylığının dayatmaya dönüşmesine, mutabakatın ihlal edilmesine, belediye başkanları teklifimizin şahsi hırsa kabul edilmesine itiraz ediyoruz. 

*Ben bütün bu usulsüzlükleri reddediyorum. Cumhurbaşkanlığı makamının HDP gölgesinde kalmasını makbul bulmuyorum. Bu süreç nereye kadar giderse, millete verdiğim sözle devam edeceğim. Türk milliyetçilerinin birbirlerinin boğazına sarıldığı son seçimdir bu. HDP, Türk demokrasisinin şantajcısına dönüşmüştür. 

Ben itiraz etsem de partime laf söyletmem. Ben partim adına değil kendi adıma konuşuyorum, bedelini ödemeye razı olduğum için bu kürsüdeyim.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir