Emekli maaşlarında detaylar belli oluyor

En düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyelerinin yükseltilmesinin detayları belli oluyor. Kararla birlikte ölüm aylığı, dul ve yetim maaşlarında da taban aylıklar yükseltilecek.

Sabah gazetesinden Faruk Erdem‘in haberine göre yeni taban maaşlar ağırlıklı olarak SSK ve Bağ-Kur emeklilerini ilgilendiriyor. Memur emeklilerinde en düşük maaş 7 bin 500 TL’nin üzerinde olduğu için orada değişiklik beklenmiyor.

6 bin 500 TL alan bir emekliye de yine 1000 TL seyyanen artış yapılarak 7 bin 500 TL ödenecek. Bu ek ödemeler emeklilerin kök maaşlarını ise değiştirmeyecek. Yapılan taban maaş artışı bir destek olarak uygulanıyor ve Hazine tarafından karşılanıyor. Bu yüzden emeklilerin aslında kök maaşları değişmiyor. Böylece taban maaşın üzerinde alan emeklilerle fark korunuyor.

Örneğin 4 bin lira maaş alan bir emekliye şu an 7 bin 500 TL ödenecek. Temmuz ayında bu emekliye yüzde 30 zam yapıldığında yeni kök maaşı 4000 X % 30 = 5 bin 200 TL’ye çıkacak. Bu rakam da 7 bin 500 TL’ye tamamlanacak. Yani bu emekli Temmuz’da da 7 bin 500 TL alacak.

EYT’liler

EYT’lilerin de alacakları en düşük rakam 7 bin 500 TL olacak. Temmuz ayında yapılacak zam ise yine diğer emeklilerde olduğu gibi EYT’lilerin de kök maaşlarına yapılmış olacak. EYT’liler taban maaş değişene kadar ne zaman emekli olurlarsa olsunlar belirlenen taban maaştan daha az almayacaklar.

Taban maaş ve ikramiye uygulamasında dul ve yetim maaşı alanlar açısından maaş oranı öne çıkıyor. Alınan ölüm maaşının oranına göre bir taban maaş belirleniyor. Örneğin; yüzde 50 hissesi olan dul eşin ölüm aylığı 2 bin 750 liradan az olamıyordu. Bu tutar, yeni taban aylığın devreye girmesiyle, 3 bin 750 liradan az olamayacak.

Yüzde 75 hissesi olanın ölüm aylığında da en düşük tutar 4 bin 125 liradan 5 bin 625 liraya yükselecek. Yüzde 25 oranında ölüm aylığı alan çocuğa ise bin 375 lira yerine bin 875 liradan az ödeme yapılamayacak.

Dul ve yetimlere en az ne kadar ödenecek?

Yüzde 75 (Maaş oranı)

Yeni en düşük tutar: 5 bin 625 TL

Yüzde 50 (Maaş oranı)

Yeni en düşük tutar: 3 bin 750 TL

Yüzde 25 (Maaş oranı)

Yeni en düşük tutar: 1875 TL

İkramiyeler

Taban maaşla birlikte gelecek diğer düzenleme ise yeni ikramiyeler olacak. Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere ödenen ikramiye 1100 TL’den 2 bin TL’ye çıkartılıyor. Böylece emeklilerin yıl içinde alacakları ikramiye tutarı 4 bin TL’ye yükselecek.

 EYT’liler açısından da ikramiye alma imkanı bulunuyor. Mart ayında başvurup emekli maaşı 1 Nisan’dan itibaren hesaplanan tüm EYT’liler Nisan ayında emekli ikramiyesini alacaklar.

Bu hafta Meclis’te

Plan ve Bütçe Komisyonu pazartesi günü toplanacak. Toplantıda, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya, emekliye bayram ikramiyesinin 2 bin liraya çıkarılmasına dair kanun teklifi görüşülecek.

 

 

 

 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir