Binance, Almanya’da Başarısız Oldu: Suçlu CZ!

Binance, Çarşamba günü Almanya’da yaptığı lisans başvurusundan olumsuz geri dönüş aldı. Alman devlet kurumu BaFin, borsanın lisans başvurusunu reddetti. Konuya aşına haber kaynakları başarısızlığı CEO CZ’e atfediyor.

Medya, Binance başarısızlığını CZ’ye atfetti

Son günlerde The Wall Street Journal (WSJ) gibi medya devlerinde yer alan haberler, Almanya regülatör kurumu BaFin’in Binance’in lisans başvurusunu reddetmesini CEO CZ’ye atfediyor. Kaynaklara göre borsanın karmaşık yapısı da düzenleyici kurumun aleyhte karar vermesinde baş rol oynadı.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Binance, 26 Temmuz’da yaptığı açıklamada Almanya’daki lisans başvurusunu geri çektiğini duyurdu. Kararın arkasındaki kurum BaFin, borsanın denetimi ile ilgili çekincelerini dile getirdi. Düzenleyici, Binance’e “CZ” olarak da bilinen Zhao’nun mali gözlemcinin düzenleme yönergeleri kapsamında “münasip ve yeterli” bir testi geçmemiş olabileceğini bildirdi…

The Wall Street Journal’ın 28 Temmuz tarihli raporuna göre BaFin, CZ’nin yeteri kadar ‘uygun’ bir sicile sahip olmadığını öne sürüyor. Düzenleyici bir lisans başvurusu için çeşitli yönergeleri takip ediyor. Bunlar; yöneticilerin “gerekli mesleki niteliklere sahip olması ve bir kurumu yönetmek için iyi bir üne sahip olması ve görevlerini yerine getirmek için yeterli zaman ayırması.” Alman düzenleyici bu durumda CZ’ye atıfta bulunularak eksik kaldığı birkaç madde sıralıyor.

‘Binance’in karmaşık yapısı büyük sorunda’

BaFin ayrıca Binance’e şirketin yapısının düzenleyici denetimi engellediğini bildirdi. Bunun öncesinde Binance, 26 Temmuz’da Almanya’daki başvurusunu geri çektiğini duyurdu. O sırada kararın kısmen şirketin Avrupa Birliği’nin MiCA çerçevesine uyma çabalarına odaklanmaya dayandığını söyledi.

Diğer yandan, Binance, hakkındaki bazı suçlamaları yalanlıyor. Bir borsa sözcüsü The Wall Street Journal haberinin doğru olmadığını söyledi. Borsa, yayın tarihinde CZ ile ilgili ayrıntılar hakkında belirli bir yanıt vermedi.

Yayınlandığı tarihte herhangi bir suç duyurusunda bulunulmamış olsa da, raporlar ABD Adalet Bakanlığı’nın (DoJ) Binance’i ABD’nin Rus kuruluşlarına yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği için soruşturduğunu gösteriyor. Binance baş strateji sorumlusu Patrick Hillmann, DoJ soruşturmasına yanıt olarak 6 Temmuz’da firmadan ayrılacağını duyurdu.

Dünyanın en büyük kripto borsası olmasına rağmen, Binance’in gerçekte faaliyet gösteren bir genel merkezi yoktur. Raporlar, CZ’nin 2021’den beri Dubai’de bir evi olduğunu öne sürüyor. Ancak SEC, Haziran ayında CEO’ya yasal bir celpname çıkarmakta güçlük çekti.

Lider borsa CFTC davasında karşı hamle yaptı

Binance kısa süre önce Mart ayında başlayan CFTC suçlamalarını reddetti. Borsa ABD’li düzenleyici özellikle yetkisi dışında ‘aşırı’ yaptırımlarla suçluyor. Borsa avukatları, CZ’nin ve Binance’in ABD dışında konumlandığını da vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x